Hello bank! je obchodní značkou české pobočky francouzské banky BNP Paribas Personal Finance SA. Od roku 1996 do roku 2015 fungovala pod značkou Cetelem jako poskytovatel nebankovních úvěrů, v roce 2015 došlo k transformaci Cetelemu na banku a v roce 2017 na Hello bank! s kompletním portfoliem bankovních služeb.

IT Project Manager - international projects

CONTEXT AND CHALLENGES

In an International Context, the IT Project Manager is responsible of the delivery of the requested evolutions of the Information System, IT assets and improving IT security processes.

He/She should ensure the optimal treatment of user requests by implementing the most adapted IT solution, while optimizing costs and planning.

MISSIONS AND MAIN ACTIVITIES

  • Works closely with IT Risk officer and Chief Information Security officers, Architects, Production team and Security, across different countries
  • Prepares Planning and Budget, mainly in the Cyber Security and Risk management area
  • Secures delivery of analysis, conception and functional architecture with support of Architects and BA Team
  • Secures delivery of the IT deliverables for the phase, with the support of Software development teams, Production team and Security
  • Coordinates the projects results with the Central teams
  • Ensures the coordination and the follow up with the Software development teams, External suppliers and the Production team
  • Secures the internal quality assurance process with the QA Team.
  • Ensures the follow up and the coordination between end users, QA team and Software development teams
  • Organize the hand over to Production Team to secure the final delivery to end users

MAIN REQUIREMENTS

  • Fluent in English and Czech language, minimum required level B2
  • Bachelor's degree in relevant field
  • At least 5 years’ experience in IT projects
  • Experience with IT resource and budget planning
  • Understanding of modern IT technologies and project methodologies (Prince2)
  • Experience in IT Cyber Security, Risk Management and Process management is an advantage
  • Experience with both traditional Waterfall SDLC and Agile / Lean methodologies
  • Experience with the Atlassian JIRA and Confluence, Microsoft TFS is an advantage
  • Able to carry out tasks with little or no supervision
  • Ability to manage multiple, concurrent projects, activities and tasks under time constraints
  • Ability to effectively interface with staff at all levels, including the board members and the colleagues from CE countries
  • Exceptional communication, teamwork and influencing skills that foster a collaborative and continuous-improvement environment
  • Excellent organizational skills

WE OFFER

  • Permanent contract
  • Strong background of international banking group BNP Paribas
  • Perspective, interesting and motivating workload
  • Support of professional development
  • Work in inspiring and cooperating team environment
  • An incentive program of fringe benefits:
  • - Up to 6 weeks of holidays
  • - Meal vouchers
  • - Contribution to leisure activities
  • - Pension and life insurance allowance
  • - Holiday contribution, Language courses
  • *** In case you are interested in the offered position send us your CV in English ****

Informace o pozici

Místo pracoviště

Karla Engliše 3208/5, 150 00  Praha-Smíchov, Česká republika

Typ pracovního vztahu

Práce na plný úvazek

Typ smluvního vztahu

Pracovní smlouva

Délka pracovního poměru

Na dobu neurčitou

Benefity

Bonusy/prémie, příspěvek na dovolenou, mobilní telefon, sleva na firemní výrobky/služby, notebook, příspěvek na penzijní/životní připojištění, flexibilní začátek/konec pracovní doby, stravenky/příspěvek na stravování, vzdělávací kurzy, školení, kafetérie, občerstvení na pracovišti, příspěvek na sport/kulturu/volný čas, příspěvek na vzdělání, zvýhodněné půjčky zaměstnancům, firemní akce, dovolená více než 5 týdnů, zahraniční pracovní cesty

Požadované vzdělání

Bakalářské

Požadované jazyky

Angličtina (středně pokročilá), Čeština (středně pokročilá)

Zadavatel

BNP Paribas Personal Finance SA, odštěpný závod

Kontakt

Rudolf Špachta
Karla Engliše 3208/5
150 00  Praha-Smíchov
Česká republika

O pár důvodů víc, proč chcete do Hello bank!

O důvod víc, proč k nám chcete.

28 DNÍ DOVOLENÉ

A po dvou letech 30 dní!

STRAVENKY

Za každý odpracovaný den 100 Kč (firma hradí 74 Kč).

OBČERSTVENÍ

Ke kávě a čaji občas někdo něco upeče. Od podzimu do jara nás krmí ovocem.

TRÁVÍME SPOLU ČAS

Pořád se něco děje. Party, sportovní akce. Pravidelné protahování svalů s lektory.

PŘÍSPĚVEK NA SPORT ČI KULTURU

Po zapracování vám dáme 1 000 Kč každý čtvrt rok. Multisportka i pro vaše blízké.

CAFETERIE

Dostanete příspěvek 4 000 až 24 000 Kč podle odpracovaných let.

ZAMĚSTNANECKÉ ÚVĚRY A ÚČTY

Našim zaměstnancům nabízíme zvýhodněné produkty.

PŘÍSPĚVEK NA POJIŠTĚNÍ

Po prvním roce můžete mít 1 000 Kč a po dvou letech 2 000 Kč na životní nebo penzijní připojištění.

VZDĚLÁNÍ A ROZVOJ

Je z čeho vybírat. Vzdělávací a jazykové kurzy, inspirativní worshopy a jiné rozvojové programy.

PRAHA, BRNO, OSTRAVA

Ve všech mestěch na vás čekají moderní kanceláře v centru a senzační parta.